» Pobaltí » Lotyšsko

Lotyšsko

Lotyšsko je rozlohou 64 589 km2 a počtem obyvatel 2,43 miliónu prostřední ze tří pobaltských republik. Z celkového počtu obyvatel Lotyšska je 57,1% Lotyšů, 29,5% Rusů, 4,10 Bělorusů, 2,7% Ukrajinců, 2,5% Poláků a 2,3% Litevců. Největším a hlavním městem Lotyšska je Riga se 790 000 obyvateli. Z náboženství převládají tři hlavní směry křesťanství: luteránské, římsko-katolické a ruské ortodoxní. Úředním jazykem Lotyšska je lotyština, hovoří se i litevsky a rusky. Oficiální měnou le Lat se 100 sentimy. Lotyšsko je parlamentním demokratickým státem, který získal nezávislost na Sovětském Svazu 6. září 1991.

Všeobecné údaje

Povrch Lotyšska je převážně rovinatý, více než polovina země má nadm. výšku menší než 100 metrů. Nejvyšší vrchol Lotyšska je Gaiziňkalns, 311,5 mnm. ve středu země. Země je porostlá zejména jehličnatými lesy, které zaujímají 43% plochy země. 100 povrchu zabírají rašelinné močály. Nejdelšími řekami Lotyšska jsou Gauja (460 km) a Daugava (357 km v Lotyšsku). Jinak se v této zemi nachází 3000 jezer a 12 000 řek. ...více »

Riga

Riga je největší a hlavní město Lotyšska se 790 600 obyvateli. Díky své poloze při ústí Daugavy do Rižského zálivu byla už pravěku osídleným místem, obchodní a dopravní křižovatkou cest mezi východem a západem, jihem a severem. Napoleon nazýval Rigu „Předměstím Londýna“, protože tu zanechaly svou stopu tradice mnoha národů. ...více »

Historie

12.století - na území Lotyšska pronikají němečtí kupci, 1201 – založení Rigy, 13. – 15 století - Války mezi různými německými osadami, 16. století – na území Lotyšska proniká protestantství, 17.století - Po polsko-švédské válce je Lotyšsko rozděleno, jižní část připadá Litvě a severní Švédsku. V této době, nazývané “zlaté staré švédské časy”, obchoduje Lotyšsko s celým světem a dokonce získává kolonii - karibský ostrov Tobago, který později mění za Gambii. ...více »

Zámek Rundale

V městečku Pilsrundále stojí krásný barokní zámek Rundale, postavený slavným ruským architektem italského původu Rastrellim (stavěl také Ermitáž v Petrohradu). Zámek byl určen kuronskému vévodovi Ernest Johann von Bühren, synovi nejslavnějšího vévody Jakuba. ...více »
© 2006 Pobaltí.net: Litva - Lotyšsko - Estonsko